KBK AK GN

Karabin szturmowy AK-47 popularnie nazywany kałasznikowem od nazwiska konstruktora broni znają chyba wszyscy. Jest uznawany za jeden z najlepszych i najbardziej niezawodnych karabinów świata. Jak bardzo jest to znana broń świadczyć może fakt, że został umieszczony nawet w godle Mozambiku.

Mimo iż jest to konstrukcja z połowy ubiegłego wieku stanowi wyposażenie podstawowe wyposażenie wielu armii. Spotkać można go praktycznie we wszystkich konfliktach zbrojnych całego świata. Produkowany  powszechnie w różnych modyfikacjach przez wiele krajów.  Obecnie można do niego dokupić różne akcesoria produkowane przez wiele firm i prawdopodobnie jeszcze wiele lat upłynie nim  całkowicie zniknie  z wielu arsenałów.

Zasada działania AK-47 polega  na odprowadzeniu części gazów prochowych przez otwór w lufie do rury gazowej znajdującej się nad lufą. Obrotowo ryglowany zamek umieszczony jest w suwadle. Ruch wzdłużny suwadła i zamka wymuszony jest przez część gazów prochowych odprowadzanych z lufy do komory gazowej i działających na czoło tłoka osadzonego w suwadle, a w ruchu powrotnym przez sprężynę powrotną.

Chciałbym zaprezentować samopowtarzalną wersję  karabinka KBK AK GN w wersji z odłączaną kolbą (przeznaczona dla wojsk powietrznodesantowych)  wyprodukowanego w naszej Fabryce Broni w Radomiu. W karabinku dokonano tylko jedynej zmiany, polegającej na przestawieniu mechanizmu spustowego, uniemożliwiającego prowadzenie  ognia ciągłego. Poza tym nie uległ żadnym innym modyfikacjom.

Wersja KBK AK GN jest to wersja karabinka przystosowana do strzelania granatami  za pomocą specjalnej nasadki nakręcanej na lufę do celowania stosuje się wówczas specjalny celownik zakładany na muszkę. Strzela się specjalnymi nabojami służącymi do miotania grantów. Podczas  strzelania granatami zamyka się zawór na kolanku gazowym oraz zakłada się specjalny gumowy  amortyzator na kolbę.  Ze względu na dużą energię przenoszoną na karabin podczas strzelania granatami  cały szkielet jest frezowany z jednego kawałka metalu (a nie jak przypadku AKMS tłoczony z blachy)

Karabin w pierwotnej formie posiadał standardową sklejkową nakładkę na rurę gazową. Kupiłem nową rurę gazową wyposażoną w trzy szyny Picantinny, na którą można zamontować celownik kolimatorowy. Zamontowałem również szynę boczną na szkielet na którą można zamontować celowniki optyczne. W tej konfiguracji jest idealny do strzelań dynamicznych.  Karabinek  jest stosunkowo celny i bardzo dobrze spisuje się w strzelaniu dynamicznym. 

Karabinek wyposażony jest również w standardowe przyrządy mechaniczne: regulowana muszka i szczerbinka suwakowa z nastawami umożliwiającymi regulację w zależności od dystansu w zakresie od 100 do 800m
Broń jest zasilana nabojem pośrednim 7,62 x 39 jest to mocniejszy nabój od naboju 5.56 x 45 stosowanego przez NATO.  Mimo iż nie poprawiałem fabrycznego spustu pracuje on bardzo dobrze i nie przypomina spustu standardowych karabinków wojskowych. Strzelanie z tej broni przynosi wiele przyjemności (za którą trzeba później zapłacić  przy czyszczeniu – każdy strzelec czyszczący chociaż raz „kałacha” wie co mam na myśli :)

Zaletą broni systemu Kałasznikowa jest niezawodność, prosta obsługa, wystarczająca celność  na dystansie strzelań dynamicznych.

 

Źródło: 
www.alfacharlie.pl
www.wikipedia.pl
www.youtube.pl

 

 

 

 

STRONA GŁÓWNA